Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) egyvédelmikatonai szövetség,amelyet1949-ben 12 országalapított. Azalapítótagokközött volt azUSA, az Egyesült Királyság és Franciaország. Aszövetségetaszovjetterjeszkedésellenhoztáklétrea háború utániEurópában,ésaNATObiztonságaaz 5.cikkelyenalapul,amelykimondja, hogyegytagállamelleni támadásegyenlőaz összestagországelleni támadással. Ez arra kötelezi atagállamokat, hogy fegyverestámadásesetén egymás védelmére siessenek.
ATRTWorldjelentéseszerintÉszak-Macedóniaaszövetség30.tagja,ésazutolsó,amely2020-bancsatlakozik.
Svédország máraláírtaa NATO-tagsági kérelmet
Svédország kedden aláírta a NATO-tagsághivatalos kérelmét.
MiértvanSvédországésFinnországolyansokáigtávolegymástól?
A két északi ország régótaazzalérvel, hogyaszövetségitagságfeleslegesprovokációlenneMoszkva számára.Mindigisvilágosvolt, hogy MoszkvaellenziszomszédjaNATO-tagságát,ezértabékéértsemlegesség politikájához folyamodtak-írja a The Guardian.
Keddenafinn parlament188szavazattalnyolcellenébenjóváhagyta a NATO katonaiszövetséghezvalócsatlakozásravonatkozó javaslatot.
-'Ezegy nagyon jó dolog' - mondtaMatti Vanhanenházelnök.
Finnország aggodalmaabból fakad, hogy 1300 kilométereshatáravanOroszországgal.Finnország1917-ben,egy évszázad utánnyerteel függetlenségétMoszkvától,ésa másodikvilágháborúbankétszer is harcolt a szovjeterők ellen, aminekkövetkeztébenFinnországterületének 10%-átfeladta. A második világháború utánFinnország és a Szovjetunió1948-banbarátsági,együttműködési és kölcsönös segítségnyújtásiszerződéstírtalá,amelykatonailag elválasztottaFinnországotNyugat-Európától. A Szovjetunió felbomlásaés az EurópaiUnióhozvalócsatlakozásutánFinnországkiléphetettOroszország árnyékából.
AsvédlégierőJas 39-essugárhajtásúGripen EvadászgéperepülaBalti-tengeriGotland-szigetfelett2022.május11-én-Azoroszagresszióvalszembenielrettentésként,amikorSvédországNATO-tagságértfolyamodott,MagdalenaAnderssonminiszterelnökaztmondta,hogySvédországtöbbévtizedeskatonainem-Szövetséggelszemben,aszövetségtörténelmifordulatothozva. (Fotó:Henrik MONTGOMERY /különbözőforrások/ AFP) /SvédországOUT
(Fotó: HENRIK MONTGOMERY / AFP)
Svédországezzelszembenideológiaiokokbólhajlamoselhatárolódnia katonai közösségtől. A világháborúk utánSvédországa többoldalúpárbeszédés a nukleárisleszerelésirányábatoltaelkülpolitikáját.Ahidegháború utánSvédországszinténaleszerelésfeléindultel,éskifejezteellenérzéséta fegyvereskonfliktusokkal szemben.
A fordulópont 2014-benkövetkezettbe, amikor Oroszország annektálta a Krímet.Svédországekkorismét növeltevédelmi kiadásait,éselkezdtefegyvereserőinekkiépítését.Akkoribanatársadalombansokanúgyvélték, hogy a NATO-valvalómegegyezésnemgarantálnáa biztonságot,ésafeszültségeketfokozná.
Afellendülésokai
Sanna MarinfinnésMagdalenaAnderssonsvédminiszterelnöka múlt hónapbanazt mondta, hogy Oroszország Ukrajnaelleniháborúja megváltoztattaazeurópaibiztonságihelyzetet.Jelentősenmegváltoztattaazészakiakhelyzetétis a régióban.
Mindkétország polgáraimostúgy érzik, hogy a NATO-tagságsegítfenntartaniabiztonságota kiszámíthatatlan és harcias Oroszországgal szemben.Közvélemény-kutatásokszerinta finnek 75%-aésasvédek60%-atámogatjaaNATO-tagságot.Haatagságukatjóváhagyják,mindkétország először kap és fogad el biztonsági garanciákategy atomfegyverrel rendelkező államtól.
ANATO-nakszüksége van erre. Finnország és Svédország technikailag már nem semleges országok, és NATO-partnerként már most is részt vesznek közös hadgyakorlatokon és információt cserélnekaszövetséggel. Ez a folyamat akkor kezdődött, amikor 1995-ben csatlakoztak az EU-hoz. Finnország jó úton halad afelé, hogy teljesítse aNATOáltal kitűzött, a GDP 2%-át kitevő védelmi kiadási célt, Svédország pedig ennek elérésén dolgozik.
JensStoltenbergNATO-főtitkárkijelentette,hogyakétészakiországottártkarokkalfogadják,ésgyorscsatlakozásifolyamatotígért. Ezazonbantöbbhónapotisigénybevehet,mivelacsatlakozáshozminda30tagállamratifikációjaszükséges.
Akétészakiországcsatlakozásakülönösenfontosaszövetségszámára,miveljelentősennöveliaszövetségjelenlététÉszak-Európában,ésjobbangarantáljaabaltitérségbiztonságát.Lettország,LitvániaésÉsztország2004óta tagjaaszövetségnek.Ezlehetővéteszi,hogyaNATOmegduplázzaazOroszországgalközös határait.
MitmondMoszkva?
Oroszországmártöbbszörfigyelmeztette Finnországot és Svédországot a NATO-hoz való csatlakozásra. Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy a tagság biztonsági kockázatot jelent Oroszország számára, és hogy ezzel foglalkozni fognak. Az orosz elnök azt mondta, hogy ennek súlyos politikai és katonai következményei lennének, és hogy megtorló intézkedésekre kerülhet sor a katonai egyensúly helyreállítása érdekében.
PutyinaNATO-tishibáztattaazért, hogyOroszországnemtudtagyorsanvisszaverniUkrajnát,ésaszövetségeserőkkivonásátkövetelteKelet-Európából.
Aztmondta, hogyazEU-naksikerülhetacsatlakozás.
AReuters szerint Svédország már aláírtaacsatlakozási kérelmet, és Finnország is hamarosan megteheti ezt, de korántsem biztos, hogy mindkét ország NATO-tag lesz. Mint korábban megjegyeztük, a tagsághoz az összes jelenlegi tag ratifikálása szükséges, ami korántsem biztos. Törökország máris kijelentette, hogy nem tudja támogatni az északi országok csatlakozását. Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint mindkét ország túl jó kapcsolatot ápol az általa terroristának tartott kurd szervezetekkel. Mindkét országnak nagy kurd közössége és parlamenti képviselői vannak. Ankara ellenállása ellenére Svédország és Finnország bízik abban, hogy a tagságot egyhangúlag jóváhagyják.